Jak efektywnie ogrzewać dom?

KOSZT MONTAŻU KOTŁA ORAZ JEGO EKSPLOATACJA

Dla właścicieli budynków najkosztowniejsze w użytkowaniu rocznym jest ogrzewanie, dlatego postanowiliśmy poruszyć temat. Pierwszymi elementami składowymi decyzji jest koszt inwestycji oraz eksploatacji. Następnymi wytycznymi jest komfort użytkowania, bezpieczeństwo i dofinansowania.
Przechodząc do analizy biorąc pod uwagę dom o powierzchni 120m2. Podana kalkulacja jest przykładowa bazująca na wiedzy instalatorów.

Piec na węgiel - koszt instalacji około 6.000zł, koszt ogrzewania 2.000zł, natomiast biorąc pod uwagę rozporządzenia musi zachować odpowiednią klasę. Obsługa codziennie w okresie zimowym zajmuje około 30-60 minut, ponieważ trzeba dokładać i czyścić piec.

Piec na ekogroszek - koszt instalacji około 10.000zł, koszt ogrzewania 2.000zł, porównując do ogrzewania na węgiel uzyskujemy oszczędność czasu, ponieważ raz na trzy dni schodzimy do pieca żeby go wyczyścić i dorzucić.

Kociął na pellet - koszt montażu około 13.000zł, koszt ogrzewania 2.000zł, komfort podniesiony, ponieważ sam się załącza i wygasza. Czyszczenie raz na kilka tygodni. W przypadku jednostki z podajnikiem nie będzie potrzeby codziennego uzupełniania pelletu.

Kociął na olej - koszt inwestycji około 8.000zł, koszt ogrzewania 4.500zł, użytkowanie bardzo przyjemne z uwagi na uzupełnienie raz w roku zbiornika na olej.

Piec na gaz ziemny - koszt inwestycji około 14.000zł, koszt ogrzewania 3.000zł, dużym plusem jest brak uzupełniania paliwa, ponieważ pobierane jest ono z sieci gazowej. Obsługa bardzo prosta z uwagi na nowoczesne sterowniki. Minusem jest uzależnienie od ceny gazu, które z przyczyn polityczych mogą ulec zmianie.

Powietrzna pompa ciepła - koszt inwestycji około 28.000zł, koszt ogrzewania 2.000zł. Cena montażu odbiega od pozostałych, natomiast takim urządzeniem możemy dodatkowo chłodzić budynek, w tym przypadku nie musimy inwestować w kilka klimatyzacji.

Gruntowa pompa ciepła - koszt inwestyji około 45.000zł, koszt ogrzewania 1.500zł. Największą niedogodnością jest koszt instalacji, ale z uwagi na liczne dofinansowania warto rozważyć taką możliwość ponieważ jednostka wewnętrzna jest bardzo trwała. Koszty chłodzenia pomieszczeń są bardzo niskie, ponieważ wykorzystywane jest dolne źródło.

Utrzymanie ciepła w budynku jest bardzo ważne, dlatego oprócz dobrej izolacji budynku warto wybrać wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła zamiast grawitacyjnej, która jest mało wydajna i działa tylko gdy jest różnica ciśnień. Rekuperacja pozwala na wymianę powietrza kilkukrotnie w ciągu doby z małą stratą ciepła. Taki system pozwala zaoszczędzić kwotę za projekt i wykonanie kominów wentylacyjnych w domu. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość chłodzenia budynku latem, gdy podłączymy chłodnicę w rekuperatorze z dolnym źródłem od gruntowej pompy ciepła, bądź wodą lodową z powietrznej pompy.

Jako firma z tradycjami ekologicznymi zachęcamy do montażu ogrzewań bezemisyjnych, dlatego zachęcamy do najbardziej efektywniejszego systemu ogrzewania za pomocą pomp ciepła.

Porównując ogrzewanie pompą ciepła do pozostałych systemów:
1. Odpada koszt budowy komina, zwiększa się miejsce w domu.
2. Dzięki systemowi Fotowoltaiki możemy być niezależni od cen opału.
3. Brak możliwości zatruciem przez tlenek czadu.
4. Nie zanieczyszczamy środowiska.
5. Możliwość pasywnego chłodzenia.
6. Szereg programów na dofinansowanie inwestycji.
7. Dzięki energii odnawialnej wysoka efektywność grzewcza.
8. Prosta obsługa urządzenia, możliwość zdalnego sterowania.

JAK WYGLĄDA KOTŁOWNIA Z POMPĄ CIEPŁA?

Film podczas prac szukania wody na terenie przemysłowym.

OPŁACALNOŚĆ INWESTYCJI W POMPE CIEPŁA