Studnie Głębinowe Śląsk

Zobacz w jaki sposób wykonujemy odwiert studni głębinowej na Śląsku.


studnie głębinowe śląsk

studnie głębinowe śląsk

Za własną studnią głębinową przemawia kilka argumentów, a najważniejszym z nich jest niski koszt wydobywanej wody.
Około 20 gr za 1m3 będący jedynie opłatą za energię elektryczną konieczną na jej przepompowanie.

Przygotowanie studni głębinowej z Geobud to kompleksowa usługa na którą składa się analiza terenu, sam odwiert jak i stworzenie przyłącza do wybranych przez naszych Klientów budynków. W zależności od specyfiki lokalizacji takich jak wielkość działki, czy struktura jej gruntu Geobud wykorzystuje różne technologie – mamy urządzenia pozwalające na odwierty “na młotek” jak i „na płuczkę”. Na życzenie Klientów wykonujemy również badanie elektrooporowe gruntu, powalające na określenie warunków gruntowo-wodnych, a tym samym wybór najlepszej lokalizacji na odwiert.

Procedura przygotowania studni głębinowej obejmuje:
- Wycenę zlecenia z ewentualnymi oględzinami terenu i oszacowaniem na jakiej głębokości znajduje się woda gruntowa,
- przetransportowanie wiertnicy,
- Odwiert o średnicy 170mm,
- Filtry do uzdatniania wody,
- Obsypkę żwiru filtracyjnego,
- Pompę, zbiorniki przeponowe oraz złącza szwedzkie/kręgi,
- Niebieskie rury studzienkowe z atestem 125mm,
- Przyłącze instalacji sanitarnej i elektrycznej.

Cena każdej z realizowanych przez Nas usług ustalana jest indywidualnie, a o jej wysokości decyduje:
Lokalizacja : dojazd, transport, ukształtowanie terenu i istniejąca infrastruktura podziemna.
Budowa geologiczna : struktura i ukształtowanie terenu (od tego zależne jest zastosowanie odpowiedniej technologii odwiertu), głębokość na której znajduje się warstwa wodonośna.
Technologia : średnica otworu studziennego, rodzaj i wielkość filtra, typ i rodzaj wykończenia studni, typ, rodzaj i marka pompy głębinowej pod kątem wydajności studni i indywidualnych wymagań Klienta, w końcu wykonanie podłączenia do instalacji finalnej.

Studnie głębinowe Śląsk, wiercimy studnie we wszystkich wymienionych miastach: Katowice, Częstochowa, Pyrzowice, Sarnów, Sosnowiec, Gliwice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bytom, Ruda Śląska, Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Jaworzno, Jastrzębie-Zdrój, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Żory, Tarnowskie Góry, Będzin, Piekary Śląskie, Racibórz, Świętochłowice, Zawiercie, Wodzisław Śląski, Mikołów, Knurów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Myszków, Żywiec, Czerwionka-Leszczyny, Pszczyna, Lubliniec, Łaziska Górne, Rydułtowy, Orzesze, Bieruń, Pyskowice, Radlin, Radzionków, Lędziny, Ustroń, Skoczów, Pszów, Kłobuck, Wisła, Blachownia, Wojkowice, Poręba, Imielin, Kalety, Miasteczko Śląskie, Sławków, Łazy, Koniecpol, Siewierz, Krzepice, Woźniki, Ogrodzieniec, Szczekociny, Strumień, Toszek, Wilamowice, Koziegłowy, Krzanowice, Pilica, Sośnicowice, Zator, Kędzierzyn-Koźle, Chełm Śląski.

Zdjęcia z kompleksowej realizacji studnii głębinowej.

studnie głębinowe śląsk studnie głębinowe śląsk

studnie głębinowe śląsk studnie głębinowe śląsk studnie głębinowe śląsk

studnie głębinowe śląsk studnie głębinowe śląsk

Najczęstsze pytania klientów:

1. Czy mogę zrobić studnie głębinową u siebie na działce?

Z naszego doświadczenia szacujemy, że na około 90% terenów na Śląsku i Małopolsce można wykonać studnie głębinową. Przed wykonaniem studni posiłkujemy się:
- znajomością danego terenu,
- informacją od sąsiadów, którzy posiadają już studnie,
- mapami hydrogeologicznymi,
- szukaniem wody za pomocą badań geofizycznych na działce, które dają przekrój geologiczny warstw podziemnych terenu.


2. Kopać czy wiercić studnie?

Po pierwsze należy zacząć od ustalenia na jakiej głębokości znajduje się woda i wybrać odpowiedni rodzaj studni. Do wyboru są studnie kopane, abisyńskie oraz głębinowe. Przeważnie im woda jest wzięta z niższego pokładu tym jest czystrza. Kopane studnie mają przeważnie do 10 metrów głębokości, a woda z nich może posiadać zanieczyszczenia chemiczne z gleby.
Wody głębinowe są przykryte grubymi warstwami nieprzepuszczalnego gruntu. Woda ze studni wierconych może być brana z różnych pokładów wodonośnych. Przykladowo woda głębinowa znajduje się na poziomie 15 metrów, 30 metrów i 50 metrów pod powierzchnią ziemi. Stosując niebieskie atestowane rury studzienne można odciąć wyższe warstwy i dzięki rurze filtracyjnej (z mikroskopowymi szczelinami) pobierać wodę z najgłębszego źródła, które zostało najbadziej przefiltrowane. Dlatego jeżeli klient ma na uwadze wodę do celów pitnych to zachęcamy do wiercenia do niższych pokładów wodonośnych. Filtry do wody kosztują od kilkuset do kilku dziesięciu tysięcy tysięcy, dlatego w niektórych przypadkach nie warto oszczędzać.


3. Jak wykonuje się studnie głębinową?

1. Ustalenie z klientem na jakiem poziomie głębokości znajduje się warstwa wodonośna.
2. Określenie metody wiercenia (Metody: na płuczkę, na młotek przy użyciu kompresora).
3. Oszacowanie kwoty wykonania odwiertu oraz wyznaczenie terminu wiercenia.
4. Przyjazd maszyny wietrniczej i wykalibrowanie wiertnicy w wyznaczonym miejscu.
5. Wiercenie otworu, włożenie rur studziennych i filtrów, obsypanie żwirem rur.
6. Odszlamienie studni i sprawdzenie wydajności.
7. Dobranie odpowiedniej pompy do głębokości i wydajności źródła wody.
8. Wykonanie studzienki z kręgów / studzienki ze złączem szwedzkim.
9. Podłączenie studni do domu.


4. Jaka jest cena studni głębinowej?

Cena wywiercenia studni głębinowej jest uzależniona od:
- głębokości warstwy wodonośnej,
- przekroju geologicznego terenu,
- wielkości wykonywanego otworu,
- metody wiercenia.
Jeżeli teren posiada liczne jaskinie i spękania warstw geologicznych to niezbędne będzie użycie rur osłonowych, co zwiększa kwotę wykonania zlecenia.
Przeważnie studnia o głębokości 30 metrów jest szacowana na kwotę około 7000zł.


5. Jakie są ważne informacje dotyczące budowy studni?

Średnica otworu studziennego – przeciętnie do rury 125mm średnicy stosuje się odwiert 150mm. W naszej opinii wykonywana średnica otworu powinna wynosić minimum 180 milimetrów w celu odpowiedniej filtracji zanieczyszczeń. W tak wykonanym odwiercie wchodzi ponad 3 razy więcej obsypki żwirowej, która jest kluczowa do odpowiedniej filtracji wody.

Denko na spodzie odwiertu – pompa głębinowa przy pobieraniu wody wzburza cały słup wody i studnia, która nie posiada denka od spodu zostaje zamulana.

Odcięcie wód gruntowych – studnia głębinowa czerpie wodę z głębi ziemi, po odwiercie studni trzeba wykonać specjalny korek betonowy na odpowiedniej głębokości (z reguły 10 metrów poniżej gruntu) w celu odcięcia wód gruntowych i opadów deszczu. Tylko w taki sposób można odciąć zanieczyszczenia z wyższych warstw ziemi.

Siatka filtracyjna na filtry studzienne – filtry studzienne umieszcza się w warstwie wodonośnej, dodatkowo w celu lepszej filtracji dokłada się perforowane siatki o dopasowanych wielkościach oczek.

Oczyszczenie studni głębinowej – po wykonaniu odwiertu i umieszczeniu rur studziennych należy przystąpić do oczyszczenia studni przez odpompowanie wody wraz z okruchami skał.


Film pokazujący w jaki sposób wiercimy studnie głębinową.
Film pokazujący w jaki sposób szukamy wody głębinowej

Metody geofizyczne takie jak badania elektrooporowe, elektomagnetyczne czy badania georadarem wykorzystujemy do sprawdzenia poziomu wód głębinowych do 200 metrów pod powierzchnią ziemi. Badania z reguły są skuteczne w 95% przypadków.