Pompy Ciepła Śląsk i Małopolska

POMPA CIEPŁA TO NAJEFEKTYWNIEJSZY SYSTEM GRZEWCZY.

Jako miłośnicy przyrody zachęcamy Ciebie do zmiany ogrzewania na ekologiczne. Jesteśmy zdania, że technologia już jest na tyle dostępna, że każdy może posiadać już własne ekologiczne źródło grzania budynku i ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo dzięki fotowoltaice można całkowicie zredukować rachunki za prąd.

Efektywne chłodzenie całego budynku jest możliwe za pomocą sprzężenia systemów rekuperacji i pompy ciepła (chłodnica rekuperatora z glikolem w sondach pompy gruntowej, bądź wodą lodową powietrznej pompy.

Wynikiem takich działań będzie stworzenie domu samowystarczalnego, który nie będzie produkował zanieczyszczeń wynikających z opalania węglem.
Nie będą Cię już interesować podwyżki ekogroszku, oleju, gazu czy prądu. Dzieki temu rozwiązaniu Twój świat stanie się czystszy.

DO 27.000 ZŁ DOTACJI NA POMPĘ CIEPŁA Z CZYSTEGO POWIETRZA

Kotłownia z pompą ciepła
ZMIEŃ SWOJĄ STARĄ KOTŁOWNIE NA NOWOCZESNĄ !
DOFINANSOWANIA Z GMIN, MIAST I PAŃSTWA.
PONAD 400 KOMPLEKSOWYCH INSTALACJI

FILM: JAK WYGLĄDA KOTŁOWNIA Z POMPĄ CIEPŁA?

Opis użytkowy pompy, bufora, zasobnika CWU, kolektora pionowego, dolnego źródło oraz wymiennika ciepła.

FILM: ILE GRUNTOWA POMPA CIEPŁA POBIERA PRĄDU?

POŁĄCZENIE FOTOWOLTAIKI + POMPA CIEPŁA + REKUPERACJA

Ekologiczny dom powinien używać energii odnawialnych. Niskie koszty eksploatacji są bardzo ważne w komforcie użytkowania budynku. Dzięki odwiertą możemy nie tylko grzać budynek zimą, ale również chłodzić latem. Zapraszamy do obejrzenia filmu.

MONTAŻ GRUNTOWEJ POMPY CIEPŁA W STAREJ KOTŁOWNI

ILE POBIERA POMPA CIEPŁA PRĄDU W ENERGOOSZCZĘDNYM DOMU?

WYMIANA PIECA WĘGLOWEGO NA POMPĘ CIEPŁA

CHCESZ ZOBACZYĆ JAK WYGLĄDA I JAK DZIAŁA GRUNTOWA POMPA CIEPŁA?

ZAPRASZAMY DO POKAZOWEJ KOTŁOWNI PRZY UL. BARCELOŃSKA 82, KATOWICE

DLACZEGO WARTO OGRZEWAĆ DOM POMPĄ CIEPŁA?

gejzer pompy ciepła

• KORZYSTA Z ODNAWIANALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII,
• SPRAWDZONY SYSTEM W SZWECJI I SKANDYNAWI,
• DŁUGA ŻYWOTNOŚĆ URZĄDZENIA,
• MOŻNA OGRZEWAĆ I CHŁODZIĆ,
• URZĄDZENIE MOŻE DZIAŁAĆ BEZOBSŁUGOWO,
• MOŻNA STEROWAĆ ONLINE ZA POMOCĄ SMARTFONA,
• PROSTY SYSTEM OBSŁUGI I DUŻY WYŚWIETLACZ,
• DZIĘKI WBUDOWANEMU ZASOBNIKOWI ZAJMUJE MAŁO MIEJSCA,
• NIE ZANIECZYSZCZA ŚRODOWISKA,
• NIE POTRZEBUJE KOMINA DO MONTAŻU,
• MOŻNA ZAMONTOWAĆ W KAŻDYM POMIESZCZENIU,
• NIE TREBA KUPOWAĆ OPAŁU,
• CICHA PRACA,
• NIE TRZEBA CZYŚCIĆ ZE SPALIN,
• W POŁĄCZENIU Z FOTOWOLTAIKĄ NIWELUJE KOSZTY,
• MOŻLIWOŚĆ WZIĘCIA DOTACJI.

KILKA PRZYKŁADOWYCH REALIZACJI ZAMONTOWANYCH SYSTEMÓW GRZEWCZYCH

POWIETRZNE POMPY CIEPŁA

GRUNTOWE POMPY CIEPŁA

ZACHĘCAMY DO SKORZYSTANIA Z PROGRAMU CZYSTE POWIETRZE

program czyste powietrze

Dzięki programowi do walki ze smogiem o nazwie "Czyste Powietrze" można uzyskać do 27 tysięcy złotych dofinansowania na pompę ciepła. Dotacje są udzielane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W przypadku isniejących budynków dofinansowanie można uzyskać przez zmianę pieca, bądź kotła na ekologiczne źródło ciepła. Dla nowo powstałych budynków jest przyznawane pod warunkiem zakupu i montażu ekologicznego źródła ogrzewania spełniającego wymogi.

Suma dofinansowania zależy od kwoty dochodu na jedną osobę w rodzinie oraz na metodę ogrzewania. Więcej informacji jesteśmy w stanie udzielić telefonicznie.

FILM: CZY INWESTYCJA JEST OPŁACALNA?

Jaki jest koszt? Jakie są korzyści z nowoczesnego ogrzewania?

PORÓWNANE POWIETRZNEJ I GRUNTOWEJ POMPY CIEPŁA

BUDOWA INSTALACJI I SPOSÓB DZIAŁANIA

System powietrznej pompy ciepła składa się z jednostki zewnętrznej (obrazek 1), która musi być zamontowana na konstrukcji umieszczonej na specjaljnie przygotowanym gruncie. Zewnętrzna jednostka jest połączona przewodami z czynnikiem chłdniczym. Drugie urządzenie zamontowane jest wewnątrz pomieszczenia i jest odpowiedzialne za grzanie instalacji CO w budynku.

Gruntowa pompa czerpie ciepło z ziemi przez kolektory poziome, bądź pionowe. Model poziomych kolektorów jest tańszym rozwiązaniem, lecz wymaga odpowiedniej powierzchni działki na której nie można sadzić drzew. System pionowych kolektorów jest droższy i bardziej efektywny. Na działce wierci się otwory do których wkłada się sondy (obrazek 3). W obu przypadkach w dolnym źródle znajduje się glikol, który krążąc w rurach odbiera ciepło z ziemi i przekazuje do wymiennika ciepła. Urządzenie odbiera ciepło i przekazuje do systemu grzewczego obiektu. Schłodzony płyn wraca ponownie do gruntu, gdzie jest ogrzewany.

SYSTEM GRZANIA

Powietrzna pompa ciepła pobiera energię nagromadzoną w powietrzu, natomiast gruntowa z ziemi. Zimą temperatury dochodzą do -15°C, niektóre pompy nie radzą sobie w takich warunkach i dogrzewane są grzałką elektryczną. Efektywność w porównaniu do gruntowej pompy, która czerpie z ziemi temperaturę 8°C jest dużo niższa.

SYSTEM CHŁODZENIA

Chłodzenie to odwrotny cykl grzania. Najprościej przedstawić to na zasadzie temperatur. Gdy na dworze panuje temperatura 30°C to powietrzna pompa musi zredukować ją do 18°C, by ochłodzić pomieszczenie. Gruntowa pompa uzyskuje z ziemi stałą temperaturę około 8°C, dlatego jej efektywność jest dużo większa. Wewnątrz budynku ochładza się pomieszczenia przez system podłogowy, bądź klimakonwektor.

ZALETY I WADY

Powietrzna pompa ciepła jest około 20% tańsza. Jej instalacja jest dużo szybsza, prostrza i nie wymaga prac ziemnych. Pracujący zewnętrzny agregat, stanowi źródło hałasu i narażony jest na szybsze zużycie. W trakcie procesu odszraniania wytwarzana jest duża ilość skroplin, które trzeba odpowiednio odprowadzić. W tym rozwiązaniu zawsze zalecamy zamontowanie dodatkowego buforu.

Gruntowe pompy w całorocznym okresie użytkowania otrzymują o około 25% większą sprawność współczynnika SCOP. Żywotność sond pod ziemią jest szacowana na ponad 50 lat. Takie rozwiązanie potrzebuje działki przynależnej do budynku. Koszt instalacji jest wyższy.

powietrzna pompa ciepła kotłownia sonda movitech odwierty pod pompę ciepła

FILM: PODSTAWOWE INFORMACJE

Dane dotyczące czym jest oraz jak działa pompa ciepła.

POŁĄCZENIE GRUNTOWEJ POMPY CIEPŁA I REKUPERACJI

Chłodzenie za pomocą rekuperacji z chłodnicą, która jest podłączona do odwiertów gruntowej pompy ciepła.

Jak wygląda klimakonwektor? Jak można chłodzić gruntową pompą ciepła?

Za pomocą wykonanych wcześniej odwiertów, w których krąży glikol - odbieramy temperaturę w granicy 6-9°C i przekazujemy do klimakonwektorów, bądź systemu rekuperacji posiadającego chłodnicę. Dzięki wentylatorą w urządzeniach chłód jest oddawany do pomieszczeń w budynku.

GRUNTOWE POMPY CIEPŁA - INFORMACJE PODSTAWOWE

gruntowa pompa ciepła śląsk

Pompy ciepła czerpiące energię z gruntu są najbardziej efektywnym sposobem ogrzewania domu. Wykorzystuje 1 kW energii elektrycznej i 4 kW ciepła z otoczenia, aby wytworzyć w sumie 5 kW ciepła. Dodatkowo działają bezobsługowo, są całkowicie bezpieczne i nie potrzebują corocznych przeglądów.

Najlepiej jest zdecydować się na nią w momencie projektowania nowego domu, ponieważ porównując do gazu ziemnego odpada nam konieczność budowania komina, montarzu rur kwasoodpornych, przyłącza gazu, projektu instalacji, odbiór kierownika budowy i kominiarza, corocznych przeglądów i awaryjność kotłów. W kotłowniach na paliwo stałe trzeba zagospodarować miejsce składowania opału oraz uwzględnić otwór na jego transport.

Gruntowa pompa ciepła dla domu o powierzchni 160m2 przy uwzględnieniu, że posiada termoizolację oraz energooszczędne okna i jego zapotrzebowanie wynosi 50W/m2 powinna posiadać moc: 160×50=8000W/m2=8kW/m2.
Dodatkowo do ogrzewania ciepłej wody użytkowej trzeba dodać 1 kW mocy urządzenia, ostatecznie prowadzi do wyniku 9kW/m2 mocy.

Cennik montażu pomp ciepła znajduje się pod linkiem:
CENNIK GRUNTOWYCH POMP CIEPŁA

PROFESJONALNY DOBÓR POMP CIEPŁA

Doświadczenie przy ponad 200 instalacjach, które działają do dziś. Udzielamy gwarancji na wykonanie odwierty, sondy i kotłownie. Zawsze konkretnie podchodzimy do każdego zadania. Obsługujemy różne wiertnice z różnymi osprzętami do wykonywania odwiertów pod pompy ciepła oraz studni głębinowych. Jeżeli są jakieś pytania to zawsze staramy się precyzyjnie udzielić odpowiedzi na każde z nich.
Wykonanie gruntowej pompy ciepła jest to spora inwestycja, dlatego bardzo ważne jest spotkanie, podczas którego dokładnie przybliżymy sposób ich działania oraz przedstawimy możliwości, jakie daje dany budynek. Obsługujemy cały Śląsk i Małopolske w instalacjach pompy ciepła dla domów, przedszkoli, firm i instytucji, głównie wykonujemy w miastach: Katowice, Mikołów, Kraków, Chorzów, Gliwice, Ruda Śląska, Zabrze, Bytom, Pszczyna, Chełm Śląski, Imielin, Oświęcim i okolic.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ Z REALIZACJAMI

PROCEDURA MONTAŻU GRUNTOWEJ POMPY CIEPŁA

1. Sprawdzenie na mapach geologicznych przekrój geotechniczny terenu, na którym mają być wykonane odwierty.
2. Wizja u klienta, podpisanie umowy zakresu prac.
3. Przyjazd do klienta w umówionym terminie i rozpoczęcie prac.
4. Wykonanie odwiertu, zapuszczenie sond, wykonanie obsybki, sprawdzenie szczelności.
5. Połączenie przewodów i przeprowadzenie ich do kotłowni.
6. Wykonanie kotłowni i zamonotwanie urządzenia pompy ciepła.
7. Pierwsze uruchominie urządzenia i przeprowadzenie testów.
8. Podgląd i ustawienie krzywej grzewczej online.

GRUNTOWA POMPA CIEPŁA Z KOLEKTOREM PIONOWYM

Dolne źródło w kolektorze pionowym zwiększa swoją temperaturę razem z jej głębokością. Temperatura pod powierzchnią gruntu klasyfikuje się w następujący sposób: na poziomie głębokości od 20 do 50 metra wynosi około 9°C. Na głębokości 100 metrów osiąga już około 12°C, co daje znaczne poprawienie efektywności cieplnej. Natomiast na poziomie 150 metrów wynosi już około 14°C. Na głębokości 200 metrów pod powierzchnią ziemi panuje temperatura ok. 16°C.
Głębokość odwiertu jest ściśle uzależniona od danego terenu oraz możliwości urządzenia wiertniczego. Podczas wyznaczania miejsc w których mają być wykonane odwierty trzeba zwrócić uwagę na odstępy między nimi, ponieważ kolektor pionowy pobiera ciepło w promieniu około 5% jego głębokości. Odległość między odwiertami powinna wynosić około 10% głębokości, dlatego przy dwóch odwiertach o głębokości 80 metrów, odległość między nimi powinna wynosić minimum 8 metrów. Po włożeniu sond w zależności od przekroju geologicznego otwór betonuje się, bądź żwiruje i odcina wody głębinowe specjalnym środkiem. Przy każdym odwiercie należy przeprowadzić próbę szczelności sondy. Następnie sondy łączy się za pomocą zgrzewarki elektrooporowej i doprowadza do kotłowni, bądź studni zbiorczej.

GRUNTOWA POMPA CIEPŁA Z KOLEKTOREM POZIOMYM

Kolektor poziomy umieszcza się około 120-150 cm pod ziemią. Temperatura zwykle osiąga temperaturę od +5°C do -2°C. W tym rozwiązaniu jest zaangażowana część działki. Odstęp od fundamentów minimum 1,5 metra. Powierzchnia zależy od wielkości domu oraz właściwości energetycznego gruntu. Najkorzystniejsze grunty to wodonośne żwiry i piaski, następnie grunty wilgotne. Najgorsze grunty to suche i luźne. Przy domu o powierzchni 150 m2 w nowej technologii potrzeba zagospodarować około 200m2 powierzchni gruntu przy gruncie wilgotnym.

kolektory pionowe i poziome - pompa ciepła

CHŁODZENIE PASYWNE ZA POMOCĄ POMPY CIEPŁA

Przy chłodzeniu płaszczyznowym - za pomocą podłogówki należy pierw mieć wzgląd na wentylacje. Z naszego doświadczenie rekuperacja jest niezbędna w tej metodzie żeby uniknąć wilgoci w pomieszczeniach. Pompa ciepła zamiast grzać działa w przeciwnym kierunku i chłodzi podłogówkę. Przy temperaturze dolnego źródła około +8°C jest to bardzo efektywne.
W starszych budynkach bez rekuperacji stosuje się klimakonwektory. Urządzenie składa się z wymmienika ciepła i wentylatora. Podłącza się go w tym przypadku bezpośrednio do dolnego źródła i za pomocą pompy obiegowej wymusza obieg temperatury dolnego źródła. Korzystnym rozwiązaniem w porównaniu do klimatyzacji jest niski pobór energii elektrycznej, bo wentylator pobiera z reguły około 40 W. Takie rozwiązanie stosuje się również w dużych obiektach biurowych, handlowych oraz fabrykach w celu redukcji kosztów.

PORÓWNANIE KOSZTÓW ROCZNEGO OGRZEWANIA DOMU

symulacja ogrzewania pompą ciepła

Jak widzimy na powyższym rysunku gruntowa pompa ciepła jest najtańsza w utrzymaniu. W połączeniu z Fotowoltaika, studnią głębinową oraz biologiczną oczyszczalnią ścieków może dać rezultat domu całkowicie samodzielnego, który ma swoją wodę, kanalizacje, ogrzewanie oraz prąd. Przypatrując się trendom rynku ekologii, dostrzegamy coraz większe zapotrzebowanie na niezależne systemy doprowadzenia wody, prądu oraz ogrzewania.
Większość młodych ludzi budując swój dom stawia na ekologie i chce mieć technikę instalacji w domu na miarę XXI wieku. Pomimo najtańszej ceny węgla na Śląsku, ogrzewanie za pomocą gruntowej pompy ciepła jest tańsze. Dzięki gruntowej pompie ciepła użytkownik bez problemu dorzucania węgla/groszku/drewna oraz czyszczenia pieca będzie mógł bezobsługowo za niski koszt cieszyć się ciepłym domem zimową porą. Na ten moment jest to najbardziej efektywne źródło pozyskiwania energii w celu ogrzania budynku.

Gejzer - pompy ciepła

Z reguły montujemy pompy ciepła producenta Gejzer, który działa na rynku od 1988 roku. Przez lata współpracy z tą firmą i nie mieliśmy żadnych problemów. Posiadają system aktywnego sprawdzania swoich urządzeń u klienta, dzięki czemu już na początku jakichkolwiek problemów mogą dostrzec początek awarii. Serwisanci znajdują się w całej Polsce, w razie awarii serwisant dojeżdża do 24 godzin. Ceny napraw pogwarancyjnych oraz urządzeń są korzystne. Udzielają 5 letniej gwarancji na swoje urządzenia. W 2018 roku powstał nowy model pompy Gejzer Future z 7 calowym wyświetlaczem.

Gejzer gruntowa pompa ciepła Gejzer gruntowa pompa ciepła Gejzer gruntowa pompa ciepła

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Jakie są dofinansowania na pompy ciepła na Śląsku i Małopolsce?

Program Czyste powietrze działa w całej Polsce. Ponad 103 Miliardy złotych dofinansowania jest przeznaczonych na ten program. Nasza firma jest z nim dobrze zapoznana i chętnie doradzimy w tym zakresie. Dofinansowanie jest skierowane dokładnie pod konkretną wielkość budynku, urządzenie grzewcze, które musi posiadać odpowiednie certyfikaty.
Dofinansowanie na urządzenia grzewcze przez ustawę anty smog na terenie Śląska i Małopolski są coraz większe. Dodatkowo każde miasto, bądź gmina ma osobno swoje programy dofinansowania, dlatego najlepiej samemu szczegółowo sprawdzić co oferują.
W tym celu najlepiej zadzwnić do:
1. Urzędu Miasta / Urząd Gminy
2. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
3. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
4. Funfusze europejskie
5. BOŚ Bank
Zapytać dokładnie jakie są kryteria uzyskania dofinansowania na guntową pompę ciepła.


2. Jakie są zalety inwestycji w pompę ciepła?

Roczne koszty ogrzewania są najniższe przy użyciu gruntowej pompy ciepła, dodatkowo przez cały rok grzejemy ciepłą wodę użytkową. Oprócz kwesti finansowych trzeba zwrócić uwagę na szereg plusów takich jak:
- Nie pochłania naszego czasu,
- Długa żywotność urządzenia (producenci sugerują 30 lat),
- Niska awaryjność urządzenia,
- brak konieczności budowania przyłącza i komina,
- Niezależność od innych surowców,
- Brak odpadów,
- Ekologiczność, brak emisji substancji szkodliwych,
- Bezpieczny system działania,
- Cicha praca urządzenia,
- W pełni automatyczny system sterowany smartfonem,
- Ogrzewanie wody użytkowej przez cały rok,
- Klimatyzacja latem, gdyż system może działać jako rekuperator w systemie klimatyzowania,
- Możliwość wzięcia dofinansowania w gminie/mieście.

Sprawdź dofinansowanie w Twoim mieście/gminie na Śląsku i w Małopolsce, jeżeli część kosztów zostanie dofinansowana to zwrot z inwestycji będzie dużo szybszy i przez długie lata będziesz mógł się cieszyć ciepłym domem.


3. Jaka jest efektywność?

W procesie grzania najwyższą sprawność uzyskuje się używając ogrzewania podłogowego. Przy nowoczesnych budynkach i dobrze zaprojektowanym niskotemperaturowym systemie ogrzewania temperatura zasilania nie przekracza 33°C. W przypadku grzejników należy zwrócić uwagę na zwiększenie ich ilości, bądź wymianę na specjalne do niskotemperaturowego ogrzewania. Maksymalna temperatura uzyskiwana na pompie ciepła to z reguły 55°C. Sprawność gruntowej pompy przy temperaturze dolnego źródła 8°C i uzyskiwanej 33°C waha się w okolicy COP = 5, natomiast jeżeli chcemy uzyskać temperaturę 55°C w instalacji centralnego ogrzewania to współczynnik spada do około COP = 3. W tym przypadku sprawność zmniejsza się o 40%. Dlatego przy montażu urządzenia w starych domach zalecamy zwiększenie ilości grzejników, bądź wymianę ich na dedykowane o większej powierzchni grzewczej.
Proces chłodzenia w gruntowej pompie jest bardziej efektywny, bo pobiera z gruntu około 8°C. Powietrzna podczas chłodzenia pobiera temperaturę z otoczenia, która wynosi około 30°C. W procesie chłodzenia zalecamy użycie systemu podłogowego, lecz trzeba dobrać tak parametry, żeby nie dochodziło do przekroczenia punktu rosy, gdzie dochodziłoby do skraplania i powstawania wilgoci. W starszym budownictwie możemy użyć klimakonwektorów. Plusem tego rozwiązania jest możliwość ustawienia temperatury w każdym pomieszczeniu indywidualnie, ale musimy do każdego urządzenia zamontować system odprowadzania skroplin.


4. Jak działa gruntowa pompa ciepła? Jaki koszt pompy?

W ziemi znajdują się otwory wywiercone na głębokość około 100 metrów, w których znajduje się rura zakończona na dole literą U (jedną stroną wpływa, drugą wypływa). Temperatura gruntu osiąga około 8 stopni celcjujsza. Rura wypeniona glikolem odbiera tę temperaturę z ziemi i trafia do pompy obiegowej, nastęnie do wymiennika gdzie podgrzewany trafia do sprężarki gdzie uzyskuje około 55 stopni i trafia do drugiego wymiennika gdzie przekazuje swoją energię wodzie, która znajduje się w obiegu wewnętrznym budynku (grzejniki / ogrzewanie podłogowe).

Koszt pompy ciepła razem z przyłączem dla domu o powierzchni 160m2 szacowuje się na około 47-70 tysięcy złotych.
Oferta dotyczy: odwierty, cementowanie, studzienka, orurowanie, rozdzielacze, sondy, glikol, roboty montażowe (prace ziemne), prace ziemne (koparka), pompa ciepła (EKONTECH), zbiornik CWU 300 litrów, zbiornik buforowy 300 litrów, rury, armatura, zabezpieczenia, roboty montażowe.


5. Czy moja działka spełnia warunki pod gruntową pompę ciepła?

Prawie każda działka nadaje się na gruntową pompę ciepła. W zależności powierzchni i przekroju geologicznego wyznacza się powierzchnię, bądź głębokość pod dolne źródło. W przypadku terenu znajdującego się na szkodach górniczych musi być zastosowana specjalna technologia montażu sond, której nie możemy zdradzać. Jeżeli masz pytania to serdecznie zachęcamy do kontaktu telefonicznego.


6. W jakich lokalizacjach jest możliwy montaż?

Zespół założył kilkaset pomp ciepła głównie na Śląsku: Katowice, Mikołów, Mysłowice, Zabrze, Gliwice, Bytom, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Mysłowice, Łaziska, Orzesze, Kobiór, Wyry, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza. Dodatkowo wykonujemy prace na terenie województwa Małopolskiego - Kraków i Opolskie - Opole.

TECHNOLOGICZNIE OPISANY PROCES DZIAŁANIA POMPY CIEPŁA

program czyste powietrze

Zasada działania opiera się na przekazywaniu ciepła między trzema obiegami zamkniętymi. Pierwszym obiegiem jest układ glikolowy, który krąży w dolnym źródle i odbiera ciepło z ziemi/powietrza/wody. Drugi układ to czynnik chłodniczy krążący w pompie ciepła między parownikiem i skraplaczem, gdzie dzięki sprężarce zostaje ogrzany. Ostatni układ zamknięty to system centralnego ogrzewania (podłogówka, bądź grzejniki), który odbiera ciepło z urządzenia. Wymiana ciepła zachodzi między układami za pomocą wymienników.

Procedura:
1. Ciepło z ziemi jest odbierane przez glikol krążący w dolnym źródle.
2. Niskotemperaturowe ciepło przekazywane jest do parownika zlokalizowanego w pompie ciepła.
3. W parowniku umieszczony jest czynnik chłodniczy, który ogrzany przez dolne źródło zmienia swój stan skupienia w gaz.
4. Gaz trafia do sprężarki, gdzie zostaje sprężony (zwiększenie ciśnienia). Wynikiem sprężenia jest ogrzanie gazu do zadanej temperatury.
5. Ogrzany i sprężony czynnik trafia do skraplacza, gdzie przekazuje swoje ciepło do instalacji grzewczej i ulega skraplaniu.
6. Skroplona ciecz o wysokim ciśnieniu trafia do zaworu rozprężnego, w którym zmniejsza swoje ciśnienie.
7. Otrzymany czynnik w postaci cieczy o niskim ciśnieniu trafia do parownika, gdzie zostaje ogrzany przez ciepło z dolnego źródła (podpunkt 3).

POŁĄCZENIE REKUPERACJI I POMPY CIEPŁA - NISKI KOSZT CHŁODZENIA

Połączenie systemu rekuperacji spiralnej (wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła) z powietrzną, bądź gruntową pompą ciepła jest możliwość za pomocą chłodnicy umieszczonej w rekuperatorze. Chłodnicę łączy się z sondami w dolnym źródle, w którym płynie glikol. W powietrznej pompie podłącza się ją do wody lodowej.
W takim rozwiązaniu można skutecznie schładzać świeże powietrze wchodzące do domu. Dużym atutem jest schłodzenie powietrza w całym budynku, a nie tylko w jednym pomieszczeniu jak w przypadku klimatyzacji. Taki system pozwala w niskich kosztach energii elektrycznej ochłodzić temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.

Więcej informacji wideo dotyczących pasywnego chłodzenia pod linkiem:
https://www.youtube.com/channel/UClztd1xZA3G4Y82TptZLkfA/videos